Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Üye Bilgisi
DONE
DONE
Özgür ZAN
Done İletişim Bilgi Sistemleri, Türkiye’de mobil yazılım (SMS, WAP, iPhone, iPad, Android ve HTML5) alanında faaliyet göstermek üzere 1999 yılında kurulmuş ve bu alanın ilk firmalarından birisi olarak ülkemizde mobil Internet sektörünün kuruluşuna tanıklık ve öncülük etmiştir. 2001-2006 yılları arasında Ericsson Mobility World (Crea-World) bünyesinde yoğun ARGE ve inovasyon faaliyetinde bulunan Done; 2001 yılında Turkcell’in GPRSLand ve 2003 yılında Shubuo projelerinde aktif görev almış, ilerleyen yıllarda da yeni teknolojiler ile bireysel kullanıcılarının ihtiyaçlarına hizmet eden servis ve uygulamalar geliştirmeye devam etmiştir.

Şirket bünyesinde, çoğunluğu bilgisayar mühendisi olan 20 çalışan bulunmaktadır. İstanbul Kadıköy’de yer alan merkez ofiste yönetim, idari birimler ve ürün yönetimi ekipleri yer almakta, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ında da ARGE ve Yazılım ekibi çalışmalarını sürdürmektedir. Done’nin geliştirdiği ARGE projeleri, EUREKA/TEYDEB ve KOSGEB ARGE ve INOVASYON destek programları tarafından desteklenmektedir.

Bugüne kadar 40 adet mobil uygulama, 50’nin üzerinde mobil site, 250’nin üzerinde SMS servisi Done tarafından geliştirilmiştir. Yıllık SMS trafiği bir milyarın; mobil site görüntülenme adedi 100 milyonun üzerindedir. Done’nin geliştirdiği ürünler bugüne kadar 7 farklı ülkede devreye alınmıştır.

Done, 15 senede aldığı 26 ödül ile Türkiye'de en çok ödül alan mobil firmalardan biridir. Turkcell'den; Gold/Silver Partner, En İyi Uygulama ve Servis Sağlayıcı Firma, En İyi Uygulama, En Başarılı Müşteri Hizmetleri Yönetimi, En İyi İçerik Sağlayıcı ve En İyi Müşteri Deneyimi ödüllerini; Ericsson'dan En Başarılı Performans Gösteren İş Ortağı ödülünü; 2007 yılında Deloitte firmasından Fast 50 Türkiye kapsamında en hızlı büyüyen 6. firma, Fast 500 Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde en hızlı büyüyen 183. firma ödülünü kazanmıştır.

Done’nin ARGE projeleri KOSGEB ARGE ve Endüstriyel Destek Programı, TÜBİTAK KOBİ ARGE Başlangıç Destek Programı, EUREKA ve Horizon 2020 Yeni KOBİ Aracı Programları tarafından desteklenmiştir. Done ve iş ortağı Techbase, PRIME (Push Relevantly to Increase Mobile Engagement) projesiyle toplamda 80 milyar Euro destek sağlayan Horizon 2020‘ye bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye’den seçilen ilk konsorsiyum oldular. Yapılan değerlendirmede toplam 15 puan üzerinden 13,85 puan gibi yüksek bir puan alan Done, Avrupa’daki en büyük araştırma ve inovasyon programı Horizon 2020‘de kazandığı başarıyla hem mobil etkileşimde yeni bir dönem açmaya hazırlanmakta hem de Avrupa çapında adından söz ettirmektedir.